image

PeyamaKurd - Türkiye, Doğu Akdeniz'deki gaz arama çalışmaları nedeniyle son aylarda Mısır ve Yunanistan ile gerilim yaşıyor.

Taraflar arasında son zamanlarda ortaya atılan optimist mesajlar çerçevesinde görüşmeleri ele alan Şarkul Avsat gazetesi, Mısır’ın Türkiye'nin doğalgaz açısından zengin Doğu Akdeniz'de müzakere çağrılarını görmezden geldiğini ve bu çağrıların karşısında olarak dün, enerji alanında Yunanistan ile iş birliğine geçişin hızlandırılması yönündeki arzusunu dile getirdiğini kaydetti.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Mısır ve Yunanistan’ın deniz sınırlarını çizme yönünde imzaladıkları anlaşmasının, Türk protestosuyla karşılaşarak bu gerilimi artırdığını dile getiren habere göre, dün Kahire’de Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’ı ağırlayan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Mısır-Yunan ilişkilerinin her seviyedeki gücünü ve iki ülke arasındaki dostluk bağlarını vurguladığını belirtti.

Muhammed Abduh Hasaneyn imzalı habere göre, Mısır, aralarındaki deniz sınırları üzerinde bir anlaşmaya varmak için müzakereye oturma yönünde geçtiğimiz günlerde tekrarlanan Türk çağrılarını görmezden geliyor.

“Türkiye’nin Mısır ile müzakere kurma çabaları”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz hafta Ankara'da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır'la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Ardından, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise dünkü röportajında, “Mısır ve diğer Körfez ülkeleriyle bölgesel barış ve istikrar için yeni bir sayfa açılabilir” ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu da iki taraf arasında süregelen siyasi gerginliğe rağmen ülkesinin Mısır ile ilişkilerin iyileşmesi yönündeki iyimserliğini dile getirdi.

Hasaneyn Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerde, özellikle de Türkiye'nin desteklediği Müslüman Kardeşler'e bağlı eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alındığı 2013'ten bu yana gerginlik olduğunu hatırlatarak, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile Kahire’de bir araya geldiğine dikkat çekti.

Kahire’deki Genel Sekreterliğe dayandırılan bir iddiaya göre, Gayt’ın Dışişleri Bakanı Dendias’ın ziyaretini memnuniyetle karşıladığını bildirdiği, Arap Birliği’nin Avrupa Birliği'nin (AB) önde gelen ülkelerinden olan, uluslararası ilişkiler arenasında aktif Yunanistan ile kurduğu kapsamlı ve özel ilişkiyi korumaya verdiği ciddi önemi vurguladığı belirtildi.