image

PeyamaKurd - Yemen ve Libya'daki siyasi krizler sürerken Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan ve BAE Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum ile Abu Dabi'de bir görüşme yaptı.

Yapılan görüşme ile ilgili Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Sisi'nin, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de Bin Zayid, Bin Raşid ve Al Halife ile dörtlü zirveye katıldığı ifade edildi.

Açıklamada, görüşmede, bölgesel konular ile bölgenin karşı karşıya olduğu zorluklar karşısında koordinasyon ve işbirliğini güçlendirme yolları ele alınırken daha fazla detaya yer verilmedi.

Ayrıca zirve ile ilgili Mısır Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan ikinci açıklamaya göre, Sisi ve Bin Zayid, Libya ve Yemen'deki son krizler hakkında görüş alışverişinde bulundu ve iki lider, siyasi çözümün söz konusu krizlerin temel çözümü olduğu konusunda mutabık kaldı.

BAE Veliaht Prensi Bin Zayid, ülkesinin tutumu ile Mısır'ın bölgedeki çeşitli anlaşmazlıkları çözme çabalarının örtüştüğünü vurgulayarak, Mısır'ın her zaman BAE'nin bölgedeki önemli ortağı olacağını bildirdi.

Mısır lideri Sisi ise, ülkesinin, Husiler tarafından hedef alınan BAE ile dayanışma içinde olduğunu dile getirdi.