image

PeyamaKurd - İsrail ordusu ile İslami Cihat güçleri arasındaki çatışmalarda Gazze'de yaşanan saldırılar sonrası ateşkes sağlandığı belirtildi. AFP haberine göre, İsrail’in Gazze’ye yönelik 3 gündür devam eden saldırılarının ardından İsrail ve Filistin'in, Mısır’ın arabuluculuğunda ateşkes için anlaştığı iddia edidi.

İsrail-Filistin arasında ateşkes için arabulucuk yapan Mısır'dan bir açıklama geldi.

Basına konuşan Mısırlı bir güvenlik kaynağı, İsrail’in ateşkes teklifini teklifi kabul ettiğini ifade ederken, Mısır’ın ateşkes çabalarına aşina olan bir Filistinli yetkili ise, söz konusu ateşkesin yerel saatle saat 20:00’de yürürlüğe gireceğini aktardı.

Ancak İsrailli bir kaynak ise, ateşkes görüşmelerin hala “ilerlemeye” devam ettiğini belirterek, “Ateşkes olacağı kesin değil” dedi.

Ateşkes konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. İsrail, saldırıların sorumluluğunun Filistin İslami Cihat Örgütü’ne ait olduğunu belirtirken, bir İsrail ordu sözcüsü, “Sessizliğe sessizlikle cevap verilecektir” ifadelerini kullandı.

İsrail güvenlik kabinesi bakanı Gideon Saar ise, “İslami Cihad bu operasyonu uzatmak istediği ölçüde pişman olacak” dedi.