image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki müzakere süreci devam ederken ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açma konusunda, ancak ABD güçlerinin Ukrayna'ya konuşlandırılması ile caydırılabileceğini ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde 2023 mali yılı savunma bütçesine ilişkin oturuma katılan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Rusya, küresel barış ve istikrarı tehdit ediyor"

Mark Milley oturumdaki açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"42 yıllık askeri hizmetimde, Avrupa'nın ve belki de dünyanın barış ve güvenliğine yönelik en büyük tehdide tanık oluyoruz. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, yalnızca Avrupa barış ve istikrarını değil, küresel barış ve istikrarı da baltalamakla tehdit ediyor."

ABD yönetiminin ve Avrupa ülkelerinin ekonomik yaptırım tehditlerinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna savaşından neden caydıramadığına ilişkin bir soruya Milley, Putin'in uzun bir zamandır Ukrayna'yı işgal etmeyi hedeflediği ve bu hedefinden, ABD güçlerinin bu ülkeye gönderilmesi dışındaki araçlarla caydırılmasının mümkün olmadığı yanıtını verdi.

"Ukrayna ordusu ile istihbarat paylaşımı yapılıyor"

Milley, "Putin'in Ukrayna işgalinden caydırılması için ABD güçlerinin konuşlandırılması gerekirdi. Bunun da Rusya ile savaş riskini ortaya çıkaracağını düşünüyorum ki bunu tavsiye etmem." dedi.

Milley, Amerikan ordusunun, 2014'ten beri Ukrayna ordusuna eğitim ve silah desteğinin yanı sıra savaşın başından bu yana da istihbarat paylaşımında bulunduğunu ve bunun oldukça etkili olduğuna dair Ukraynalı mevkidaşından geri dönüşler aldığını belirtti.