image

PeyamaKurd - CHP ve İYİ Parti’nin başını çektiği Millet İttifakı’na 3 Parti’nin daha katılacağı iddia edildi.

Yerel kaynaklarda yer alan habere göre, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun baş başa görüşmesinden “güçlü Millet İttifakı” vurgusu çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in dünkü görüşmesinden “güçlü Millet İttifakı” vurgusunun çıkmasının ardından altı muhalefet partisinin tümünün “Millet İttifakı içinde yer alacağı” iddiaları konuşulmaya başladı.

İki liderin açıklamasının ardından DEVA ve Gelecek Partisi ile Mustafa Sarıgül’ün Türkiye Değişim Partisi’nin (TDP) de Millet İttifakı’na katılması bekleniyor. İttifakın 2022’ye “ ‘Cumhur tek, Millet birlik’ sloganıyla girmeyi hedeflediği” öğrenildi.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’nin yer aldığı 6 siyasi parti uzun zamandır “parlamenter sistem” çalışması kapsamında görüşmelerini sürdürüyor.

Akşener ve Kılıçdaroğlu arasında yapılan görüşmede önemli konular ele alındı!

Yerel kaynaklarda yer alan haberde, “iki liderin görüşmesinin ana başlığını ekonomi oluşturdu” bilgisi paylaşıldı.

Muhalefetin “söylem birliği” için seçim sürecine girerken sahada daha çok “ekonomi üzerine vurgu yapacağı” ifade edildi. İki liderin bir diğer gündemi de “Millet İttifakı’nın genişlemesi” idi.

Akşener’in, daha önce Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile görüşmesinde, “Türkiye’deki ekonomik buhran, salgının etkileri ve iktidarın metal yorgunluğu ile yaşadığı oy kaybından” hareketle 2023 seçimlerinin diğer seçimlerden farklı olacağını vurguladığı belirtildi.

Akşener ile yaptıkları görüşmelerin ardından hem Davutoğlu hem de Babacan’ın “Millet İttifakı içinde yer alma görüşünü, partilerinin yetkili kurullarıyla paylaşacağı” öğrenilirken, bu kapsamda Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun baş başa görüşmesinde “ittifakı genişletme çalışmaları ele alındı.