image

PeyamaKurd - MetroPOLL Araştırma Şirketi, Ocak ayı anket sonuçlarında yer alan Cumhur ve Millet İttifakı oy oranlarını paylaştı.

MetroPOLL’ün Ocak ayı anket sonuçlarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan şirketin Başkanı Özer Sencar, Ocak ayı araştırmasına göre Millet İttifakı'nı tercih edenlerin oranının yüzde 48,3, Cumhur İttifakı'nı destekleyenlerin oranının ise yüzde 39,6 olduğunu söyledi.

Verilere göre Millet İttifakı’na olan destek artıyor. Rapora göre, “Hangi ittifaka daha yakınsınız? AK Parti ve MHP'nin yer aldığı Cumhur İttifakı mı? CHP ve İYİ Parti’nin yer aldığı Millet İttifakı mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 42,4’ü “Millet İttifakı'na daha yakınım” yanıtını verdi.

MHP seçmeninin yüzde 26,8'i “Millet İttifakı'na daha yakınım”, yüzde 6'sı “İki ittifaka da yakın değilim ama Millet'i tercih ederim” cevabını verdi.

Öte yandan HDP seçmeninin çoğunluğu Millet İttifakı'nı tercih ettiğini belirtti. HDP seçimenin yüzde 67,5'i “Millet İttifakı'na daha yakınım”, yüzde 17,8'i “İki ittifaka da yakın değilim ama Millet'i tercih ederim”, yüzde 3,8'i “İki ittifaka da yakın değilim ama Cumhur'u tercih ederim” ve yüzde 0,6'sı “Cumhur İttifakı'na yakınım” dedi.