image

PeyamaKurd- Eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner, "AK Parti Kürtler için ne yaptı?" sorusunu gündeme getirdi. Metiner, "Bu ülkede Kürtler için ne yapılmışsa AK Parti tarafından yapılmıştır. Kürtler de bu yapılanların kadrini-kıymetini bilmiştir" dedi.

Metiner'in, "AK Parti Kürtler için ne yaptı?" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şu şekilde: 

AK Parti’nin CHP tarafından kanlı bir soruna dönüştürülen “Kürt sorunu”nu paradigmal düzeyde kökten nasıl çözdüğünü görmeden AK Parti’ye haksız suçlamalarda bulunan içimizdeki hesabileri gördükçe üzülmemek elde değil. Geçmişte AK Parti’de vekillik yapmış kimi zevatın bugün sanki AK Parti “Kürtlere karşı kendini konumlandırmış” algısı üzerinden yaptığı salvolar siyasi ahlakla bağdaşmayan bir ilkesizliğin göstergesi. 

Gasp edilen hakkın teslimi”

Kendileri varsa AK Parti’de sorun yok ama kendileri yoksa AK Parti’de Kürtlerle ilgili sorun var algısı oluşturanlar bilsinler ki bu söylem ve davranışlarıyla sadece kendilerini tüketiyorlar. Bu arkadaşlarımız da ne yazık ki Kürtleri ve Kürtlüğü kendi siyasi varlıkları ve şahsi gelecekleri için birer araç olarak kullanıyorlar. 

En kızdığım şey tıpkı başkaları gibi Cumhurbaşkanımızın demediği bir şeyi demiş gibi göstererek suçlamalarda bulunmaları. 

Mesela “Kürtler için daha ne yapalım!” denildiğini ileri sürerek kendince şu haksız cevabı yapıştırmak: “Asıl Kürtler sizin için daha ne yapsın!” Bir kere Cumhurbaşkanımızın böyle bir lafı yok. Cumhurbaşkanımızın Kürtlere yönelik red, inkâr, asimilasyon ve baskı politikalarını cesaretle sonlandıran siyasasına hep şu cümle eşlik etmiştir: “Bu bir lütuf değil, gasbedilen bir hakkın teslimidir.” 

Kürtler için ne yapılmışsa AK Parti tarafından yapılmıştır” 

Bu ülkede Kürtler için ne yapılmışsa AK Parti tarafından yapılmıştır. Kürtler de bu yapılanların kadrini-kıymetini bilmiştir. Cumhurbaşkanımız hiçbir zaman “Kürtler için daha ne yapalım!” gibi ayrımcı bir anlayışın içinde olmamıştır. Tam tersine Kürt kardeşlerini hep baştacı etmiştir. Çünkü Erdoğan’ın zihninde ve yüreğinde etnik milliyetçiliğe/ırkçılığa yer olmamıştır. Onun gözünde bir Türk de bir Kürt de eşittir. O üstünlüğü takvada gören bir inancın mensubudur. 

Kürtleri CHP’nin yedeğine düşürenler”

“Kürtler için daha ne yapalım!” demek ne kadar yanlış ise “Kürtler sizin için daha ne yapsın!” demek de bir o kadar yanlıştır. Her iki anlayışa da aramızda yer yok. Kürtleri inkarcı, asimilasyoncu ve katliamcı CHP’nin yedeğine düşürenler lütfen Kürtlükten bahsetmesinler. 

Kürtleri Amerikan emperyalizminin paramiliter unsurlarına dönüştürmek isteyenler de... Kürtleri vekil olamadıkları AK Parti’nin dışında başka bir siyasi arayışın aracısı kılmak isteyenler de aynaya baksınlar. Bir de AK Parti’de iken dediklerine...