image

PeyamaKurd - Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, 56’ncı Münih Güvenlik Konferansı’nda birçok üst düzey görüşme gerçekleştirdikten sonra İtalya’ya geçti. Başbakan, İtalyan yetkililerin yanı sıra Papa Francis ile görüşmelerde bulunacak.

İtalya’nın başkenti Roma’ya ulaşan Başbakan Mesrur Barzani'nin İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve İtalyan yetkililerle IŞİD’le mücadele ve Peşmerge’ye yönelik yardımları görüşecek.

Kürdistan Başbakanı ve hükümet heyeti, İtalyan şirket temsilcileriyle Kürdistan Bölgesi’nde yatırım imkanlarını da görüşecek. Başkent Roma’daki temaslarının ardından Vatikan’a geçerek Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bir araya gelecek. 

Kürdistan Bölgesi’nin dinsel toplulukların birlikte yaşamı konusunda üstlendiği rol ve dinler arası diyalog konularının görüşülmesi bekleniyor.

Vatikan ziyaretiyle ilgili konuşan Başbakan, "Sayın Papa ile Kürdistan Bölgesi’ndeki dinsel olarak birlikte yaşamın önemi ve terörle mücadeleyi görüşeceğiz. Kürdistan Bölgesi’nin, dinler arası diyalog ve tüm dinsel toplulukların barış içinde yaşaması için verdiği çaba ve bu konudaki başarısıyla gurur duyuyoruz" sözlerine yer vermişti.