image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye’nin belirli konuları birlikte şekillendirme konusunda birbirine bağımlı olduğuna vurgu yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB ile ikili ilişkilere değindi.

Berlin'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapacağı görüşme öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Merkel, Macron ile 24-25 Haziran’da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde ele alınacak konularda koordinasyon sağlamak istediklerini ifade etti.

Alman Şansölyesi, zirvede dış politika konularında Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin de görüşüleceğine dikkat çekerek, hem Macron’un hem de kendisinin, NATO Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini hatırlattı.

"Birbirimize bağımlıyız"

Merkel açıklamasında, büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarını bildiklerini, bir taraftan görüş ayrılıklarının bulunduğunu belirterek, "Diğer taraftan belirli konuları birlikte şekillendirmek istiyorsak birbirimize bağımlıyız" ifadesini kullandı.

Öte yandan açıklamasının devamında ise Merkel, bu konular arasında, göç sorununun yanı sıra Suriye ve Libya’nın geleceğine ilişkin konulara değindi.