image

PeyamaKurd - Avrupa'daki enerji krizine yönelik çağrıda bulunan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun müdahalede bulunmaması durumunda enerji kriziyle mücadele etmenin zor olacağını kaydetti.

Giorgia Meloni, Bergamo kentinde yapılan İtalya Ulusal Belediyeler Birliği (ANCI) Genel Kuruluna video konferans yöntemiyle katılarak, içinden geçtikleri dönemde farklı sınamalarla karşı karşıya olduklarını, bu dönemde hükümetin belediyelerin yanında olacağını vurguladı.

"Müdahaleler bize ayda yaklaşık 5 milyar avroya mal oluyor"

İtalya Başbakanı konuşmalarında, yüksek enerji maliyetlerinin kaynakları en çok kullanan unsur olduğunu dile getirerek şu sözlere yer verdi:

"Aileler ve işletmeler için yüksek enerji fiyatlarını düşürmek için yaptığımız müdahaleler bize ayda yaklaşık 5 milyar avroya mal oluyor. Avrupa Komisyonu müdahale etmezse bu acil durumla mücadele etmek zor olacak. Gelen teklifleri değerlendiriyoruz."

İtalya Başbakanı açıklamasında, AB'den Kovid-19 sonrasında toparlanmayı sağlamak üzere alacakları kurtarma fonuna ilişkin programı uygun önlemleri alacak şekilde kontrolden geçirmeleri gerektiğini vurguladı.

"Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğiz"

Meloni ayrıca açıklamasında, ANCI Genel Kurulu'na katılan Ukrayna'nın Lviv kenti Belediye Başkanı Andrij Sadovyj'e özel selam vererek İtalya olarak Ukrayna'nın davasını gururla desteklemeye devam edeceklerini belirtti.