image

PeyamaKurd - ABD'nin eski IŞİD'le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi McGurk, Türkiye veya herhangi bir koalisyon ortağının Suriye'de ABD'nin yerini alamayacağını söyledi. McGurk, katıldığı bir televizyon programında, “Türkiye veya herhangi bir başka koalisyon ortağımızın Suriye'ye gelip bizim yerimizi almasını bekleyemeyiz” ifadesini kullandı.

ABD'nin yerini doldurulamayacağını dile getiren McGurk, 3 bine yakın ABD askerinin çekilmesiyle oluşacak boşluğa ve bu askerlerin nasıl çekileceğine ilişkin bir planın var olmadığına vurgu yaptı.

Kısa bir süre önce Türkiye'nin ABD için güvenilir bir partner olmadığını tezini dile getiren McGurk en son Washington Post için kaleme aldığı bir yazıda benzer ifadeler kullanmış ve Ankara'nın tepkisini üzerine toplamıştı.

Bu ifadeler karşı ise Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumartesi günü yaptığı açıklamada McGurk'e seslenerek analizlerinin hatalı olduğunu ve Türkiye'ye karşı yöneltilen suçlamaların PKK propagandasının tekrarı olduğunu ifade etti.