image

PeyamaKurd - İran ile ABD arasında nükleer anlaşma müzakerelerinde bir sonuç çıkmazken, Beyaz Saray'dan konuya ilişkin bir açıklama geldi.

Gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu Koordinatörü Brett McGurk, İran ile nükleer anlaşmaya yakın gelecekte varılmasının oldukça uzak bir ihtimal olduğunu ifade etti.

Tahran-Washington ilişkilerine yönelik ABD merkezli yayın kuruluşu Axios'un konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, McGurk, düşünce kuruluşlarındaki uzmanlarla toplantı gerçekleştirdi.

McGurk, yapılan toplantıda, İran ile nükleer anlaşmaya geri dönüş müzakerelerinde yol katedilememesinin nedeninin, İranlıların kararsızlığı olduğunu belirterek, İran'ın anlaşmaya yeni maddeler eklemek istediğini ve ABD'nin de bunu yapmayacağını söyledi.

Ayrıca ABD'li diplomat açıklamalarında, nükleer anlaşmaya yakın gelecekte geri dönülmesinin "uzak bir ihtimal" olduğunu vurgulayarak, ABD'nin yaptırımları ve diplomatik tecridi İran'a karşı kullanmaya hazır olduğunu belirtti.