image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, ateşkesi güvence altına alan Moskova ve ABD'nin, Türkiye'nin kuralları çiğnemesine seyirci kaldıklarını belirtti. 

General Kobane, cumartesi günü Arta FM'e konuştu. Kobane, Türkiye'nin Gre Spi ve Serekaniye bölgelerinden kaçan halkın yerlerine geri dönmelerini engellemek ve bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını ifade etti.

‘DSG’den Şam’a tanınma çağrısı’

Kobane, “Biz, Rojava'da saldırıların yayılmasını, sivillerin öldürülmesini amaçlayan ateşkesin tüm kurallarına uyuyoruz, fakat Türkiye'nin kurallara tamamen uyduğunu söyleyemeyiz” açıklamasında bulundu. Rusya ve ABD’ye çağrıda bulunan DSG’li komutan, iki ülkenin Türkiye'yi durdurmak için söylemlerden çok sahada ciddi ve pratik adımlar atması gerektiğini kaydetti.

Mazlum Kobane ayrıca, Suriye rejiminden de resmi olarak DSG’yi, Rojava'nın özerk yönetimini ve eğitim sistemini tanımasını istedi.

SDG ile rejim arasındaki anlaşmanın Ankara ve destek verdiği radikal grupların saldırılarına beraber karşı koymayı amaçladığını dile getiren Kobane, “Ancak Şam bölge üzerindeki kontrolünü güçlendirmek ve 2011 öncesi şartları geri getirmeyi amaçlıyor. Ancak Şam'ın bunu gerçekleştirme gücü yok” dedi.

Kobane ayrıca, haklarını gözetmeyen hiçbir kararı tanımayacakları vurgusunda bulundu.

‘ABD askerleri 2 bölgede konuşlanacak’

Malikiye/Derîk bölgesinden çekilecek ABD güçlerinin Deyrizor ve Kamışlo bölgesine gideceğini ve burada konuşlanacağını açıklayan Mazlum Kobane, “Bu güçlerin görevi daha çok petrol yataklarını korumak, IŞİD ile mücadele ve SDG'nin elindeki IŞİD militanlarının durumu olacak” dedi.

Rus askerlerinin Menbiç, Kobane ve Kamışlo’nun doğusundaki bölgelere konuşlanacağını da belirten SDG Genel Komutanı, bu bölgelerde sınır boyunca Türk ve Rus güçlerinin devriye gezeceğini kaydetti.

ABD’nin çekilmesi ve Türklerin gelmesiyle beraber bölgedeki dengelerin değiştiğini de dile getiren Kobane sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Bölgede durum belirsiz ve geçici. Tüm güçler gerçek rollerinin ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bölgedeki tüm güçlerle görüşmeler devam ediyor” diyerek, bölgedeki dengelerin önümüzdeki günlerde netleşeceğinin de altını çizdi.