image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, 81 ülkenin katılım sağlayacağı IŞİD’le mücadele toplantısı öncesi bir mesaj yayımladı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Abdi, İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşecek olan toplantıyı işaret ederek, tutuklu IŞİD üyeleri ve aileleri hakkında bir karar alınması gerektiğini dile getirdi.

Mesajında “Uluslararası koalisyon, IŞİD yenilgisini ve kalıcı başarıyı sağlamak için yarın toplanacak. Kuzey ve Doğu Suriye Bölgesi’nde on binlerce kadın, çocuk ve IŞİD üyesi halen kamplarda olduğunu unutmamalıyız” diyen DSG Genel Komutanı Abdi, ifadelerini şu şekilde sürdürdü:

“Koalisyon, şiddet yanlısı güçlere karşı mücadele yürütmeli. IŞİD üyeleri ve ailelerini ülkelerine göndermelidir. Ayrıca, aşırıcılığın temel nedenlerinin ele alınabilmesi için özgürleştirilen bölgelerde istikrarın ve ekonomik kalkınmanın kurulmasını destekleyin.”

Bugün, İtalya'nın ev sahipliğinde başkent Roma'da IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı gerçekleştirilecek.

Toplantı ile ilgili açıklamada bulunan İtalya Dışişleri Bakanlığı, bu ülkenin ev sahipliğinde ve ABD ile ortaklaşa yapılacak IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Toplantısı'na, koalisyon üyesi 81 ülkenin katılacağını duyurdu.