image

PeyamaKurd – Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Ankara'nın üyelik sürecine ne zaman yeşil ışık yakacağını tahmin etmenin zor olduğunu belirtti.

Sanna Marin, NATO'ya üyelik sürecine yönelik yeni bir açıklama daha yaptı.

Yle TV1 televizyonuna konuşan Marin, ülkesinin askeri ittifaka katılımıyla ilgili yol haritasını değerlendirmede bulundu.

Ne zaman onaylayacağını tahmin etmek imkansız"

Sanna Marin, Türkiye ve Macaristan'ın ülkesinin NATO üyeliğini ne zaman onaylayacağını tahmin etmenin imkansız olduğunu belirtti.

Sanna, "Elbette bu konuda işlerin hızla ilerleyeceğini umuyoruz." dedi. Daha önceki açıklamasında ise Marin, "Türkiye konu olduğunda politikalarımızda hep tutarlı olduk." Dedi.

Umarım en kısa sürede onaylarlar"

36 yaşındaki siyasetçi, "(NATO'nun) Madrid Zirvesi'nden önce müzakere ettik.Şimdi o anlaşmaları yerine getiriyoruz. Umarım Türkiye, NATO üyeliğimizi en kısa sürede onaylar." İfadelerine yer vermişti.

Marin, ülke toprakları içinde NATO üslerinin ve nükleer silahların konuşlandırılma seçeneklerine dair de açıklamalar yaptı.

Nükleer silahların Finlandiya'ya konuşlandırılması ihtimali

Sanna Marin, "Kalıcı üsler veya nükleer silahlar söz konusu olduğunda, bu tür ön koşulları belirlemememizin veya manevra alanımızı sınırlamamamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum." İfadelerini kullandı.

Marin, nükleer silahların Finlandiya topraklarına konuşlandırılmasının pek olası olmadığına inandığını da sözlerine kaydetti.