image

PeyamaKurd - Manş Denizi'nde 27 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği olaya ilişkin Fransa'da göçmen yardım derneği Utopia 56'nın, Fransız ve İngiliz yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.

Resmi internet sayfasından açıklama yayımlayan Fransa'da göçmen yardım derneği Utopia 56, 24 Kasım'da Manş Denizi'ndeki göçmen faciasına yönelik Fransız ve İngiliz yetkililer hakkında, "taksirle adam öldürme" ve "kasten yardım göndermeme" suçlamasıyla Paris Adliye Mahkemesine suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

Derneğin yayımladığı açıklamayada, hakkında suç duyurusunda bulunulanlar arasında, Fransa Manş ve Kuzey Denizi Denizcilik Valisi Philippe Dutrieux ve Gris-Nez Bölgesi Operasyonel Gözetim ve Kurtarma Merkezi Direktörü (CROSS) Marc Bonnafous ile İngiltere Majesteleri Sahil Güvenlik Direktörü (HMCG) Claire Hughes'in olduğu kaydedildi.

İngiltere halen facia için soruşturma başlatmadı!

Fransız ve İngiliz yetkililere ilişkin yapılan suç duyurusunun, Manş Denizi'nde hayatını kaybeden göçmenlerin yakınları ile sağ kurtulan 2 kişi ve olay günü İngiltere'ye geçiş yapanların ifadelerine dayanılarak yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, cesetlerin balıkçı teknesi tarafından bulunmadan önce Fransız ve İngiliz kurtarma servislerine imdat çağrılarının yapıldığı fakat söz konusu birimlerin geç davrandığı ileri sürüldü.

Utopia 56 açıklamasında, İngiltere'nin halen faciaya ilişkin soruşturma başlatmadığı, Fransa'da başlatılan soruşturmada ise daha çok kaçakçıların rolüne odaklanıldığı ifade edildi.

Ayrıca açıklamanın devamında Fransa kamu politikalarının, sürgündeki insanları Fransa'dan kaçarak, Birleşik Krallığa gitmeye sürüklediği ifade edilerek, 2021'de 30 binden fazla düzensiz göçmenin güvenli ve yasal geçiş yollarının kapatılması nedeniyle yasa dışı yollarla İngiltere kıyılarına ulaştığı vurgulandı.