image

PeyamaKurd- NATO zirvesi kapsamında Londra’da bir araya gelen ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun basın toplantısında YPG'nin "terör örgütü" olarak tanınması meselesi gündem olurken Macron, Türkiye'ye de sert eleştirilerde bulundu.

Macron "terör tanımı" konusunda görüşlerinin net olduğunu, bu konuda Türkiye ile fikir ayrılığı yaşadıklarını söyledi.

‘Bizim ile birlikte savaşmış guruplara karşı savaşıyorlar’

Macron Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) kastederek, "Türkiye konusuna gelecek olursak, bizimle birlikte savaşmış olan gruplara karşı savaşıyorlar. Bu gerçekten stratejik bir konu. Uzun vadeli barışı sağlamak için 'Düşmanımız kimdir?' Bunu net bir şekilde ortaya koymak lazım. Terörle daha etkin mücadele edilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

‘Türkiye Cumhurbaşkanı buna açıklık getirmeli’

Konuşmasında Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a seslenen Macron, "İki şeyi netleştirmeye ihtiyacımız var" diyerek şu sözleri dile getirdi: 

"Türkiye'nin açıklaması gereken konular var. Onlar açıklama yapmadan biz sonuç çıkaramayız. En azından iki konuya açıklık getirmeliler: Hem NATO müttefiki olup bizimle birlikte çalışıp, hem bizden silah alıp bir parçamız olup hem de Rusya'dab S-400 almak nasıl mümkün olabilir? Diye sorarak,  Teknik olarak bu mümkün değil. Türkiye Cumhurbaşkanı hala bir parçamız olmak istiyorsa buna açıklık getirmeli.”

‘YPG ve diğerleri onlar için terörist ama bu bizim tanımımız değil ‘

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ikinci konu olarak Türkiye’nin istediği ‘terörist tanımını’ kabul etmedikleri sürece zirveden çıkacak anlaşmaların önünü tıkamak istediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“ YPG ve diğerleri onlar için terörist ama bu bizim tanımımız değil. Bu iki konuya açıklık getirilmeli. NATO'nun ciddi bir üyesi olmaları için bunu netleştirmeleri gerekiyor. Bu konuları kendileriyle de görüşeceğiz. Açıklamalarım (NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti) tepki çekmiş olabilir ama bunların arkasındayım. ABD onlarca yıldır çok fazla yatırım yapıyor. Bu konuda aynı fikirdeyim. Daha güçlü bir NATO'dan yanayım."

‘Bazen de IŞİD'le bağlantılı gruplarla beraber çalışıyorlar’

Türkiye'ye baktığım zaman şunu görüyorum diyen Macron, “Şimdi bizimle beraber çalışanlara karşı savaşıyorlar. Aynı zamanda bazen de IŞİD'le bağlantılı gruplarla beraber çalışıyorlar. Güvenlik, ticaret, göç ve Avrupa Birliği konuları ile ilgili olarak Türkiye ile işbirliğini yitirdik" diye belirtti.