image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin sonunda gerçekleşen basın toplantısında Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

Angela Merkel, Ankara’ya silah ihracatlarının NATO bağlamında tartışılması gerektiğini belirtirken, Emmanuel Macron, “Türkiye'ye yeni yaptırımlar AB'nin kendi yörüngesinde istikrarı bozacak eylemleri artık kabul etmeyeceğini gösterecek” ifadesini kullandı.

Dönem başkanlıkları sırasında Türkiye ile daha olumlu ilişkilere sahip olma umuduyla çalışmış olduklarını ifade eden Merkel, mart ayında düzenlenecek gelecek zirve için AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'i Türkiye ile ilişkiler hakkında rapor hazırlamakla görevlendirdiklerini açıkladı.

“Türkiye’ye yönelik silah ambargosu”

Gündemdeki yerini koruyan Türkiye’ye yönelik silah ambargosu hakkında açıklama yapan Merkel, “Türkiye'ye silah ihracatının NATO üyeleri arasında ve yeni ABD yönetimiyle koordinasyon içinde tartışılması konusunda hemfikir kaldık” dedi.

“Yaptırımlar, AB’nin istikrarsız eylemlere cevabıdır”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye ile ilgili tepkilerini dile getirerek, "AB Türkiye ile diyaloğa açık. Türkiye'ye yeni yaptırımlar AB'nin kendi yörüngesinde istikrarı bozacak eylemleri artık kabul etmeyeceğini gösterecek" açıklamasında bulundu.

“Michel: Türkiye ile sorumlu işbirliği istiyoruz”

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB’nin göçle ilgili problemlerine değinerek birliğin göçle başa çıkma konusunda Türkiye ile daha fazla işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

AB Zirvesi’nden Türkiye’ye yönelik olarak 2019'da karar verilen Türkiye'nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleriyle bağlantılı kişi ve kuruluşlarına yaptırım listesinin genişletilmesi kararı çıkarken yaptırımların kapsamının genişletilmesi ise ABD Başkanı seçilen Joe Biden'ın Beyaz Saray'a yerleşmesi sonrası, mart ayındaki zirvede gündeme gelecek.