image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden ile Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Hint Pasifik Okyanusu’nda yaşanan denizaltı krizinin ardından ilk kez görüşeceği kaydedildi.

Fransa Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, Avustralya’nın nükleer denizaltı yapımı konusunda Fransa ile anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile anlaşmasının ardından Macron’un önümüzdeki birkaç gün içerisinde Biden ile görüşeceğini belirtti.

Fransa’nın AUKUS anlaşmasının ardından ABD ve Avustralya’daki büyükelçilerini geri çağırmasına değinen Attal, Macron’un denizaltı anlaşmasının iptaliyle ilgili bir açıklama beklediğini söyledi.

Fransa ile ABD ve Avustralya arasında diplomatik kriz!

Avustralya’nın ABD’yle yeni bir ittifak kurması ve Fransa’yla tarihi denizaltı anlaşmasını iptal etmesine Paris’in tepki göstermesiyle, iki büyük ülke (ABD-Fransa) arasında diplomatik kriz çıktı.

Fransa, Washington ve Canberra’daki büyükelçilerini istişareler için geri çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talimatı üzerine Washington ve Canberra’daki büyükelçilerini istişareler için geri çağırdıklarını duyurdu. Bakan, "olağanüstü bu hamlenin" ABD ve Avusturya hükümetlerinin yaptığı "olağanüstü" duyuruların ciddiyeti göz önüne alındığında meşru olduğunu ifade etti.

ABD, İngiltere ve Avustralya Hint-Pasifik bölgesinde yeni bir güvenlik ittifakı oluşturduklarını açıklamıştı. "Aukus" adı verilen ittifakın savunma alanında kapasite paylaşımını daha da güçlendireceği belirtilmiş, bu çerçevede Avustralya’nın nükleer denizaltılarla donatılacağı kaydedilmişti. Avustralya, bu duyurudan kısa süre sonra Fransa’yla yapılan milyarca euro değerindeki denizaltı projesini iptal etmişti.