image

PeyamaKurd - Fransa, 24 Mayıs’ta askeri darbe yaşanan Mali ile yürüttüğü ortak askeri operasyonları askıya aldığını duyurdu.

Mali ordusuyla yürütülen ortak operasyonlar ile danışma misyonlarını askıya alma kararı aldıklarını duyuran Fransa Savunma Bakanlığı, bu kararın hayati ve geçici olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada, Mali’de düzenlenen askeri darbenin ardından Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile Afrika Birliği’nin Mali’de siyasi geçişin çerçevesini açıklığa kavuşturmak için şartları ve kırmızı çizgileri belirlediği aktarılarak, söz konusu kararın, yönetim halka geçmediği sürece devam edeceği belirtildi.

“Macron ülkeyi, radikal İslam iddiaları üzerinden uyarmıştı”

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron geçtiğimiz günlerde Mali hükümetinin radikal İslam’a yöneldiği iddiaları üzerine, “Mali’de bugün bu yönde bir eğilim var, eğer bu yönde ilerlerse, askerleri geri çekerim” uyarısında bulunmuştu.

Macron ayrıca, Batı Afrika ülkeleri liderlerine demokratik meşruluğu olmayan bir ülkeye destek vermemeleri çağrısında bulunmuştu.

"Darbe'nin ardındaki isim: Albay Assimi Goita"

Geçen yıl 18 Ağustos'taki darbenin de arkasındaki isim olan ve sivil geçiş sürecinde de cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinde bulunan Albay Assimi Goita, 24 Mayıs'ta yapılan kabine değişikliğinin usullere uygun olmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Bah Ndaw ve Başbakan Moctar Ouane'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin gözaltına alınması emrini vermişti.

Mali Anayasa Mahkemesi, 24 Mayıs’ta düzenlenen darbenin ardındaki isim Albay Assimi Goita’nın cumhurbaşkanlığını onaylamıştı.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu da, Albay Assimi Goita’yı istişarelerde bulunmak üzere Gana’nın başkenti Akra’ya davet etmişti.