image

PeyamaKurd - Fransa’nın aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen ile birlikte partinin 17 yöneticisi hakkında yolsuzlukla mücadele ve mali polisin yürüttüğü soruşturma neticesinde 98 sayfalık bir rapor hazırlandı.

Fransa’da 2022’deki Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin güçlü adaylarından Marine Le Pen hakkında hazırlanan bir raporda, Le Pen’in Avrupa Parlamentosu’ndan 6,8 milyon euro tutarında yolsuzluk yaptığı ifade edildi.

2022 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine hazırlanan Marine Le Pen’i zor durumda bıracak olan rapor Paris Soruşturma Hakimi Claire Thepaut’a gönderildi.

Raporda, lideri olduğu Ulusal Birlik Partisi’nin bünyesinde oluşturulan bir sistemle Avrupa Birliği’nden 6,8 milyon euro haksız kazanç elde ederek yolsuzluk suçu işlediği ileri sürüldü.

Yolsuzluk raporunu gündemine taşıyan Le Journal du Dimanche gazetesi, Yolsuzlukla ve Mali Suçlarla Mücadele Merkez Ofisi’nin (OCLCIFF) 5 yıldan bu yana hazırladığı soruşturma raporuna ulaştı.

Manşete “Le Pen’i suçlayan anket” ile giriş yapan gazete, yolsuzluk sisteminde adı geçenlerin ev ve ofislerinde yapılan aramalar, tanık ifadeleri, ele geçirilen belgelere yer verdi.

Avrupa Parlamentosu’na seçilen milletvekilleri için hayali asistan ve sekreter beyanında bulunarak parlamento bütçesinden alanın paraların Ulusal Birlik Partisi’nin hizmetine sunulduğu belirtilen raporda, Marine Le Pen’in tüm milletvekillerinin maaş, gelir ve giderleri üzerinde kontrol hakkı olduğu vurgulandı.