image

PeyamaKurd - İran, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un nükleer anlaşma konusunda Washington ile Tahran arasında arabuluculuk yapma önerisini reddederek, nükleer anlaşmanın arabulucuya ihtiyaç duymadığını belirtti.

AFP’ye göre İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, bugün yaptığı basın toplantısında Macron’un önerisi hakkında gelen bir soruyu, “Nükleer programla ilgili anlaşmanın bir arabulucuya ihtiyacı yok” diyerek yanıtladı.

2015 yılında Viyana’da imzalanan anlaşmanın 150 sayfadan fazla olduğuna dikkati çeken Hatipzade, “Bir metin bu kadar uzun ve detaylı yazıldığında, bu yeniden tartışmaya gerek olmadığı anlamına gelir” dedi.

Macron, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada yeni bir diyalog başlatmak için herhangi bir ABD girişimini desteklemek için elinden gelenin en iyisini yapacağını ve bu diyalogu kolaylaştırmaya çalışacağını duyurdu.

Hatipzade, Avrupa’nın anlaşmayı ihlal eden taraflardan biri olduğunu öne sürerek, anlaşmaya katılan Avrupa ülkelerinin taahhütlerine geri dönmeleri gerektiğini vurguladı.