image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Libya için düzenlenen Berlin Konferansı’nda verdiği sözleri tutmamakla suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözlerini Rus uzmanlar değerlendirdi. 

Macron’un açıklamasını değerlendiren Rus askeri siyasi analist Andrey Koşkin, Paris’in hoşnutsuzluğunun Ankara için ne anlama geldiğine açıklık getirdi. 

“Türkiye, Libya’daki hedeflerine ulaşma niyetinde” 

Berlin Konferansı’ndaki açıklamaları ele alan Plehanov Rusya Ekonomi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Anabilim Dalı Başkanı Dr. Andrey Koşkin şunları ifade etti: 

“Macron, her seferinde Avrupalılar adına sıcak noktalar hakkında görüş beyan etmeye çalışıyor. Ancak Türkiye, Libya’daki hedeflerine ulaşma niyetinde. Erdoğan bunun için gerekli hazırlıkları yaptı, Meclis'ten Libya’ya asker gönderme yetkisi aldı. 

Türkiye, Erdoğan’ın Libya’da bulunmak için geliştirdiği modeli devam ettiriyor. Macron’un bu tür söylemlerinin bir etkisinin olabileceğini sanmıyorum.” 

Rus uzman Koşkin, Berlin Konferansı’nda birçok belgenin kabul edildiğini ancak, sorunun çözümü için yapıcı eylemlere ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, “Libya’da ana hedef düşmanlıkların durdurulması olmalı” sözlerine yer verdi.