image

PeyamaKurd - Fransa’da nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron’un en yakın rakibi görülen merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi’nin adayı Valerie Pecresse, Türkiye’nin kuzeybatı sınır komşusu Yunanistan’ı ziyaret etti.

Pecresse burada Yunan medyasına verdiği demeçte, Türkiye’yi kastederek, “Atina, uluslararası hukuku çiğneyen ve bölgesel ihtiraslarını tatmin etmek için Avrupa’yı rehin almaktan çekinmeyen bir ülkenin tahriklerine karşı desteklenmelidir. Fransa her zaman Yunanistan’ın yanında yer alacak” dedi.

Yunan Ta Nea gazetesine demeç veren Pecresse, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine net bir şekilde karşı olduğunu ifade ederek, “Türk hükümetinin verdiği gözdağı beni etkilemiyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine karşı çıkacağım. Türkiye’ye aday ülke olarak yapılan yardım da yeniden incelenmeli” dedi.

Cumhurbaşkanı seçilirse de Fransa’nın İslamcılığa karşı ve kadın haklarının korunmasında ön saflarda yer alacağını belirten Pecresse, sığınmacılar konusunda Yunanistan’ın örnek alınması gerektiğini belirtti.