image

PeyamaKurd - Fransa Ulusal Meclisi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un talebiyle hazırlanan 'bölücülük yasası' olarak da anılan, tasarıyı onaylandı.

Kabul gören tasarı 30 Mart'tan itibaren Senato'da görüşülecek. Ülkede Müslümanları hedef aldığı gerekçesiyle eleştirilen ve  'bölücülük yasası' olarak bilinen Macron'un hazırlattığı yasa tasarısı Ulusal Meclis'te onaylandı.

Meclis'te yapılan oylamada, tasarı 151 hayır oyuna karşı 347 evet oyuyla onayladı. 65 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Kabul gören tasarıya Macron'un kurucusu olduğu iktidardaki Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM), Demokrasi Hareketi (Modem), Agir Partisi ve Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği Partisi (UDI) destek verirken, merkez sağ Cumhuriyetçiler (LR) ve aşırı sol Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) karşı çıktı. Merkez sol Sosyalist Parti (PS) ve Fransa Komünist Partisi (PCF) ise çekimser kaldı.

Yasa ile ilgili açıklamada bulunan LR Grup Başkanvekili Bruno Retailleau, Senato'da tasarıya İslamcı ayrılıkçılığı ve kamuya açık alanlarda başörtüsü yasağını eklemek istediğini kaydetti.