image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin faaliyetlerine karşı 'sert bir duruş sergilediğini ve kırmızı çizgileri çizdiğini' dile getiren Macron, "Türkiye, kelimelerden değil eylemlerden anlıyor. Türkiye, son yıllarda NATO müttefiki stratejisi uygulamıyor." 

Macron gazeticelere konuşarak, Fransa'nın yaz aylarında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine karşı 'sert bir duruş sergilediğini ve kırmızı çizgileri çizdiğini' dile getirdi. Macron, "Türkiye, kelimelerden değil eylemlerden anlıyor" diye ekledi.

Macron'un açıklamalarına şöyle devam etti: 

"Mesele Akdeniz'in egemenliğine geldiğinde, fiiliyatta ve sözlerimde tutarlı olmalıyım. Size, Türklerin yalnızca bunu dikkate alıp buna saygı duyduğunu söyleyebilirim. Eğer söyledikleriniz sözde kalır ve harekete geçmezseniz... Fransa'nın bu yaz yaptığı önemliydi. Bu kırmızı çizgi politikasıdır. Suriye'de de bunu yaptım.

Orantılıydı. Bir donanma göndermedik. Münhasır ekonomik bölgelere veya AB üyesi iki ülkenin egemenliğine saldıran bir ülke... Türkiye'nin son yıllardaki stratejisini bir NATO müttefikinin stratejisi olarak görmüyorum"