image

PeyamaKurd - Amerikan CBS kanalına mülakatta bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, son dönemde gerilen Batı-Rusya ilişkilerine değindi.

Macron, Ukrayna'nın doğusunda ve Kırım'da artan gerginliğe dikkat çekerek, Rusya'yı caydırmak için sadece yaptırımların yeterli olmayabileceğini vurguladı.

Açıklamasında, "Rusya'ya ilişkin kırmızı çizgilerimizi net bir şekilde çizmeliyiz. Güvenilir olmanın tek yolu bu. Yaptırımlar tek başına yeterli değil, ancak yaptırımlar bir paketin parçasıdır" diyen Macron, yapıcı diyalogu tercih ettiğini, ancak bunun için önce güvenilirliğe sahip olmaları gerektiğini belirtti.

Macron, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki muhtemel bir görüşmeyi desteklediğini kaydederek, diyaloğu her zaman önemsediğini ifade etti.

Ayrıca yaptığı açıklamada, 2013'te dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'de kimyasal silah kullanılmaması konusundaki kırmızı çizgisinin Beşar Esad tarafından çiğnenmesinin ardından uluslararası toplumun seyirci kaldığını vurgulayan Macron, bunun Putin'i güçlendirdiğine işarett etti.