image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ile İran’ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Görüşme kapsamında Irak ve Lübnan’daki siyasi gelişmelerle Viyana’da devam eden nükleer anlaşma konusunun ele alındığı belirtildi.

Görüşme kapsamında Reisi’nin, Batı'nın Tahran'a baskı yaptığı şeklindeki suçlamalarının ardından Avrupa ile kapsamlı iş birliği önerisinde bulunduğu kaydedildi.

İran haber ajanslarına göre Reisi, Macron’a ‘İran’ın verimli olacak müzakereleri desteklediğini, ancak müzakerelerin yeniden başlaması için İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini' söyledi.

3 bölgesel dosya ele alındı!

“Fransa başta olmak üzere Avrupa ile kapsamlı bir iş birliğine başlamaya hazırız” diyen Reisi’nin, görüşme kapsmaında Macron ile üç bölgesel dosyayı da ele aldığı belirtildi.

İran yerel medyasında yer alan haberlere göre dosyalar Irak, Afganistan ve Lübnan’daki siyasi gelişmeler hakkında.

Ele alınan dosyalardan biri olan Irak dosyasıyla ilgili olarak Reisi’nin şu sözlerini aktardı:

“Irak halkının barışı tesis etmesine ve bölgede istikrarın sağlanmasına destek olmak, İran İslam Cumhuriyeti'nin politikasıdır. Güvenlik ve istikrarı artırmak için bölgesel iş birliğini verimli buluyoruz.”

Bir diğer bölgesel konu ise Afganistan hakkında olup Reisi’nin Macron’a Afgan taraflara tüm tarafların desteğini alan bir yönetim modeline ulaşmaları için gerekli koşulların oluşturulması çağrısında bulunduğu iddia edildi.

Lübnan ile ilgili olarak ise, ülkesinin Lübnan'da ‘Lübnan halkının haklarını garanti eden ve koruyan’ güçlü bir hükümetin kurulmasını desteklediğini söyleyen Reisi, “Lübnan'ın ilerlemesi ve gelişmesi için Fransa ile iş birliğine hazırız” dedi.

Fransız mevkidaşını Lübnan'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasına katkıda bulunmaya çağıran Reisi, “İran, Fransa ve Hizbullah'ın Lübnan'da güçlü bir hükümet kurma çabaları ve desteği, bu ülkenin çıkarınadır” şeklinde konuştu.