image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) endişe verici yeni raporunun ardından acil anlaşma çağrısı yaptı.

IPCC raporunun nihai olduğunu savunan Macron, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na henüz 3 ay varken iklim krizine ilişkin, “Öfke zamanı geride kaldı. Paris Anlaşması, Avrupa düzeyinde karbon nötrlüğü, iklim hukuku. Fransa, harekete geçenlerin yanında olacak. Kasım’da Glasgow’da acil bir anlaşma yapalım” dedi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, BM uzmanlarının iklim konusundaki korkutucu raporu, acil önlem alınarak felaketin yavaşlatılabileceği umuduyla, vatandaşları liderlere baskıyı sürdürmeye çağırdı.

Greta Thunberg’den IPCC raporuna eleştiri

Öte yandan genç aktivist Greta Thunberg IPCC raporunu eleştirek sosyal medya hesabı üzerinden şu ifadeleri kullandı:

“Yeni IPCC raporu gerçek bir sürpriz içermiyor. Daha önceki binlerce çalışma ve rapordan zaten bildiğimiz şeyi, yani acil bir durumda olduğumuzu doğruluyor. Cesur olmak ve bu raporlarda sunulan bilimsel kanıtlara dayalı kararlar almak bizim elimizde. Yine de en kötü sonuçlardan kaçınabiliriz, ancak aynı şekilde devam edersek ve krizi bir kriz olarak görmezsek bu olmayacak”