image

PeyamaKurd - Ülkede süren sağlık krizi ile ilgili açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede ülkesinin sağlık kriziyle tam olarak başa çıkmadığını ifade etti.

Bregançon kentinde başkanlık ettiği olağanüstü savunma konseyine katılan Macron, Fransa'daki Kovid-19 salgınına ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Cumhurbaşkanı Macron, Fransa'da aşılamaya uygun olan herkesin aşılanmasını hedeflediklerini belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Sağlık krizini arkamızda bırakmış değiliz. 9 bin 200 hasta Kovid-19 nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 1600'ü yoğun bakımda. Bu rakam hazirandan bu yana ilk."

Fransa Cumhurbaşkanı açıklamasında, aşının, hangi varyanta karşı olursa olsun virüs nedeniyle hastaneye kaldırılmaya karşı bir sigorta olduğunu kaydetti.

"Delta varyantına karşı aşı en etkili araç"

Ayrıca Macron açıklamasında, "Delta varyantı tehlikesi altında (Fransa'da) salgın durumu çok kırılgan ve seferber olmamızı gerektiriyor" diyerek, sağlık ruhsatı uygulamasının benimsenmesi temennisinde bulundu.

Virüsün Delta varyantına karşı aşının en etkili araç olduğuna işaret eden Macron, Fransa'nın deniz aşırı yönetimi Antiller'deki salgının kötü gidişatını örnek olarak gösterdi.