image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski bir düzenden yeni bir düzene topluca geçiş yapıldığını bildirerek, yaşanan gerilimlerinin sebebinin bu olduğuna dikkat çekti.

Macron, Paris'te Elysee Sarayı'nda Fransız belediye başkanlarının yanı sıra bazı Ukraynalı belediye başkanlarını ağırlarken yaptığı konuşmasında, Fransız toplumundaki değişimleri belirtti.

Şiddetin toplumlara yerleştiğini vrugulayan Macron, "Demokraside nefret ve şiddete yer yok çünkü bizi temsil eden kişileri seçiyoruz" ifadesinde bulundu.

Fransa'nın farklı deniz aşırı topraklarında son zamanlarda meydana gelen "şiddet olaylarına" değinen Macron, "Eski bir düzenden yeni bir düzene topluca geçiş yapıyoruz. Bunca gerilimi yaratan bu" sözlerini dile getirdi.

Son yıllarda sarı yelekliler, Covid-19 salgını, Avrupa kıtasına geri dönen savaş ve enerji gibi krizlerden geçildiğine dikkati çeken Macron, başka krizler de geçireceklerini söyledi.

"Hedefler artık askeri değil"

Ayrıca Ukrayna-Rusya Savaşı'na yönelikte konuşma yapan Fransa lideri, Rusya'nın Ukrayna halkını umutsuzluğa itmek istediğini kaydetti.

Rusya'yı kastederek "Hedefler artık askeri değil saldırıya uğrayanlar sadece (Ukraynalı) savaşçılar değil" ifadesine yer veren Macron, 13 Aralık'ta Paris'te Ukrayna'yı desteklemek için düzenlenecek konferansa Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile eş başkanlık yapacaklarını bildirdi.