image

PeyamaKurd - İngiltere'de yarın başlayacak G7 zirvesi ve 14 Haziran'da Brüksel'de yapılacak NATO zirvesi dolayısıyla Elysee Sarayı'nda basın toplantısı gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Türkiye ve Erdoğan hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Macron basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ hakkında görüşmek istediğini söyledi.

Açıklamasında Fransa’daki radikal İslam’a değinen Macron, Erdoğan ile özellikle bu konuyu tartışmak istediğini belirtti.

Macron ayrıca toplantıda isim vermeden S-400 hava savunma sistemlerine değinerek, “Aynı örgüte üye olduğumuzda, birlikte çalışabilirliğe izin vermeyen teçhizat almaya, kurduğumuz koalisyonların çıkarlarına aykırı tek taraflı operasyonlar yürütmeye karar veremeyiz. Bu konuların açıklığa kavuşturulması gerekir” diye konuştu.

“Çok derin görüş ayrılıklarımız bulunuyor”

Macron, Erdoğan ile diyalogdan yana olduğunu belirterek, “Çok derin görüş ayrılıklarımız bulunuyor ve ikimiz de bunu biliyoruz. Tartıştığımız konular oldu, bunu da kabul ediyoruz. Ama görüş ayrılıkları ne olursa olsun, konuşmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

“Kendisiyle özellikle bu konuda görüşerek…”

Fransa’daki radikal İslamcı gruplara değinen Macron, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile özellikle bu konu üzerinde işbirliği yapmak istediğini söyledi.

Macron konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye'deki, Libya'daki, Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ'daki durum hakkında konuşmak istiyorum. Fransa'nın radikal İslam ve ayrımcılıkla mücadele konusundaki çalışmalarını açıklamak istiyorum. Bunun hiçbir şekilde Müslüman inanışına karşı güvensizlik olmadığını, tam tersi kuralları ve çerçeveyi koymaya çalıştığımızı açıklayacağım. Kendisiyle özellikle bu konuda görüşerek işbirliği yapabilir miyiz, farklı düşündüğümüz bu konuda, farklılıkları da kabul ederek, yeniden karşılıklı etkin bir çalışma içine girebilir miyiz, bunları görmek istiyorum.”