image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Macron Fransa'nın başına beladır" açıklamasına yanıt veren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Ben saygıya inanıyorum, toplumlarımız gitgide şiddetleniyor, ve bazı liderle de bu şiddete örnek oluyor. Siyasi liderler arasındaki bu tür hakaretlerin doğru yöntem olmadığını düşünüyorum" açıklamasına yer verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Internet üzerinden yayın yapan Brut medyasına canlı yayına bağlanarak, ülke ve uluslararası gündemle ilgili soruları cevapladı.

Macron, Erdoğan'ın açıklamalarına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

"Ben asla 'ad hominem' (fikirler yerine şahsiyete hücum eden) şekilde cevaplar vermem. Bizi ayıran husus da budur. Ben saygıya inanıyorum, toplumlarımız gitgide şiddetleniyor ve bazı liderle de bu şiddete örnek oluyor. Siyasi liderler arasındaki bu tür hakaretlerin doğru yöntem olmadığını düşünüyorum. (...)

Biz Fransa'da ifade özgürlüğünü savunuyoruz, Erdoğan'ın Türkiye'sine karşı da ifade özgürlüğünü savunmalıyız. Ben ayrıca Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığını ve hükümetini, özgürlüğü seven, büyük bir özgürlükçü halkı olan Türkiye halkından da ayırıyorum."