image

PeyamaKurd - Başkent Bağdat'ta bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı’nın düzenlenmesini “Irak için zafer” olarak yorumladı.

Başbakan Mustafa Kazımi hükümeti öncülüğünde Irak'ta Türkiye, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün, Fransa, Katar, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dahil 10'dan fazla ülkenin katılımıyla “Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı" gerçekleşti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, konferansta yaptığı değerlendirmede, söz konusu konferansın Bağdat'ta düzenlenmesini “Irak için bir zafer” olarak nitelendirerek, “Bağdat Konferansı, anlaşma ve ilişkilerin güçlendirilmesi yönündeki isteği gösteriyor” ifadesini kullandı.

Macron buradaki açıklamalarında, Bağdat ile Paris'in terörle mücadele konusunda ortak işbirliğinin devam ettiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“Irak'ta önümüzdeki Ekim ayında yapılması öngörülen seçimlerin belirlenen tarihte yapılması da Irak için ayrı bir zaferdir. Seçimlerin şaibesiz geçmesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) tarafından denetleme yapılacak."

Ayrıca açıklamasında Ekim ayında Irak'ta yapılacak genel seçimlerin ülkeyi yeni bir aşamaya taşıyacağına inandığını söyleyen Macron, Fransa'nın Irak'ın içişlerine karışılmasını istemediğini vurguladı.