image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın almasına bir kez daha tepki gösteren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bunun teknik olarak mümkün olmadığını belirterek, "ABD Patriot vermediyse Türkiye, Avrupa'dan NATO'ya uyumlu füze alabilirdi. Ama Rusya'yı tercih ettiler" ifadesini kullandı. 

ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Londra’da düzenelenen NATO Liderler Zirvesi öncesi bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.  

Emmanuel Macron, burada açıklamalarının bir bölümünü Türkiye-Fransa ilişkilerine değinerek, "Türkiye konusuna gelecek olursak, bizimle birlikte savaşmış olan gruplara karşı savaşıyorlar. Bu gerçekten stratejik bir konu. Uzun vadeli barışı sağlamak için 'Düşmanımız kimdir?' Bunu net bir şekilde ortaya koymak lazım. Terörle daha etkin mücadele edilmesi gerekiyor" sözlerine yer verdi. 

“Türkiye, YPG’yi terör örgütü yapmak istiyor” 

Fransa Lideri açıklamasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "İki şeyi netleştirmeye ihtiyacımız var" dedi. 

Macron açıklamasının devamında şunları dile getirdi, “Tüm liderlere saygım var ama benim hakkımda kötü şeyler söyleyenlere bir şey diyemem. Ancak Türkiye'den netlik istiyorum. Nasıl oluyor da NATO'nun üyesisiniz, bir yandan da Rusya'dan S-400 satın alabiliyorsunuz? Bu teknik olarak mümkün değil. ABD Patriot vermediyse Türkiye Avrupa'nın NATO'ya uyumu füze sistemlerini alabilirdi. Ama bunu almamayı Türkiye seçti. Rusya'yı tercih etti. 

Ayrıca NATO'daki bütün sonuçları bloke edeceklerini söylüyorlar. YPG terör örgütü olarak kabul edilmezse, NATO Zirvesi'nden çıkacacak deklarasyonları bloke edeceklerini söylüyorlar. YPG terör örgütü olarak nitelensin istiyor. Türkiye'nin hem bu konu hem de S-400 konusunu açıklığa kavuşturması gerekiyor."