image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, G7 zirvesi öncesi Türkiye ve Rusya’yı yakından ilgilendiren iki önemli görüşme gerçekleştirdi.

Önce Elysee Sarayı’nda Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile bir görüşme gerçekleştiren Macron ardından Libya’nın geçici Başbakanı  Abdülhamit Dibeybe ile de bir araya geldi.

Macron ve Dibeybe, Libya'da 24 Aralık'ta yapılması öngörülen seçimler öncesi atılması gereken adımlar ve yabancı askerler konusunun yanı sıra ticaret, enerji, alt yapı, göç ve kara ve deniz sınırları güvenliği konularını ele aldı.

Macron Libya’nın geçici Başbakanı ile yaptığı görüşmede Türkiye ve Rusya’nın bölgede tuttuğu yabancı savaşçılara dikkat çekerek ülkeyi terk etmeleri gerektiği yönünde uyarıda bulundu.

“Rus ve Türk savaşçılar bölgeyi terk etmeli”

Macron, Libya halkının tamamını kapsayan geçici hükümetin ülkeyi 24 Aralık'ta seçime götürmesinin önemine işaret ederek, “Libya halkının egemenliği ve güvenliği için Rus, Türk güçleri, onların Suriyeli savaşçıları ve diğerleri Libya'yı terk etmeli” dedi.

Libya halkının güvenliğini sağlayacak tek bir ordu kurulması gerektiğini vurgulayan Macron, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kara ve deniz sınırlarınızın kontrolu da bu ajandanın bir parçası. Bu Fransa ve AB için de önemlidir. Ama her şeyden önce sizin egemenliğiniz için önemli. Bu konuda Afrikalı ve AB'li komşularla işbirliği yapılmalı. Birleşmiş Milletler kararı çerçevesinde bundan sonra yapılacak olan, seçim sürecine saygı, ateşkesi uygulamaya koymak, yabancı müdahalelere son vermek. Fransa, bu güvenlik ve istikrar konusunda Libya'ya yardım etmeye hazırdır.”

“Dibeybe: Fransa’nın desteği önemli”

Öte yandan Dibeybe de Fransa ile daha açık ve pozitif bir ilişki kurmak arzusunda olduklarını, pek çok alanda, karşılıklı fayda ilkesine dayalı olarak ilişkilerin geliştirilebileceğini dile getirerek, "Fransa Libya'nın toprak bütünlüğü içinde Libya'yı destekleme, yabancı savaşçıların sona ermesi ve birlik ordusunun kurulmasında önemli rol alabilir" dedi.

Libya'da istikrara dönüş için Fransa'nın desteğinin önemli olduğunu vurgulayan geçiş hükümeti Başbakanı Dibeybe, Berlin Konferansı ve BM kararları çerçevesinde tüm taraflarla görüş alışverişi içinde ilerleyeceklerini belirtti.