image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Rojava’ya düzenlediği operasyonuna karşı diplomatik temaslarını hızlandırdı.

ABD Başkanı Donald Trump'ı arayarak, “Bu operasyon derhal durdurulmalı” ifadelerini kullanan Macron, Türkiye'ye AB yaptırımlarını görüşmek üzere Almanya Başbakanı Merkel ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’la bir araya gelecek.

Macron, Cuma günü Trump'ı arayarak, Türkiye'nin Rojava’ya düzenlediği operasyon hakkında görüştü.

Operasyonu “bir saldırı” olarak değerlendiren Macron, görüşmede öncelikle IŞİD’İn yeniden faaliyete geçmesinin engellenmesinin birinci hedef olduğunu belirtti.

Elysee Sarayı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı, 11 Ekim Cuma günü, ABD Başkanı Sayın Donald Trump’la kuzeydoğu Suriye'deki Türk saldırısı hakkında görüştü. Öncelikle bölgedeki DAİŞ’in yeniden dirilmesini önlemek, bizimle birlikte teröristlere karşı savaşanları desteklemek ve sivil nüfusu korumak için gereken ihtiyacı vurguladı. Bu amaçla, Cumhurbaşkanı, Türkiye saldırısını en kısa zamanda durdurma gereğini hatırlattı. Ortak kaygıları paylaşan Fransa ve ABD önümüzdeki günlerde yakından koordine olmaya devam edecek.”