image

PeyamaKurdRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı telefon görüşmesinde kendisine Soçi’de yapılan Rus-Türk üst düzey görüşmeleri hakkında konuştu.

Konuyla ilgili Kremlin basın dairesinden yapılan açıklamada, “Yapılan ön anlaşma doğrultusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefon görüşmesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a 22 Ekim’de Soçi’de yapılan Rus-Türk üst düzey görüşmeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi” sözleri kullanıldı.

 Açıklamada Soçi’de varılan mutabakat muhtırasında belirlenen kararların tüm tarafların çıkarlarını gözetlediği ve Suriye’nin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeniden sağlanmasına katkı sunduğu belirtildi.

Söz konusu Macron’un Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya ve Türkiye’nin Rojava konusunda varmış oldukları anlaşmaları takdirle karşıladığı ifade edilen açıklamada, “Emmanuel Macron Rusya ve Türkiye arasında Rojava konusunda varılan anlaşmaları takdirle karşıladı. Genel görüşe göre, Soçi mutabakatında öngörülen önlemler, Rojava'daki istikrarın sağlanması için iyi bir temel teşkil ediyor ve Suriye krizinin genel olarak çözülmesine yardım edecek" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca liderlerin Suriye Anayasa Komitesi’nin ilk oturumunun yapıcı ve verimli olacağını ümit ettikleri vurgulandı.