image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, ülkede oturma izni bekleyen kağıtsızlarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Macron, Nevers kentine yaptığı ziyaret sırasında gazetecilerin, oturma izni bekleyen kağıtsızlarla ilgili sorduğu soruya, “Bu işler bu kadar basit değil. Defalarca eleştirildim bu konuda. Fransa göçmenlik konusunda üzerine düşeni yapıyor ve yapacak” dedi.

Nevers kentinde bir dizi incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, oturum izni bekleyen kağıtsızların kurallara riayet etmeleri, entegre olmaya ve dili öğrenmeye çalışmaları gerektiğini söyledi.

Fransa’nın ağırlama kültürüne sahip olduğunu söyleyen Macron, hak isteyenlerin öncelikle yerine getirilmesi gereken yükümlülükleri olduğunu vurguladı.

“Herkese oturma izni veremeyiz”

Fransa’dan oturma izni ve yaşama hakkı isteyen kağıtsızlara “Kurallara riayet ediyorum, entegre olmaya çalışıyorum, dili öğreniyorum” şeklindeki ödevleri hatırlatan Macron şu ifadeleri kullandı:

“Bu işler bu kadar basit değil. Defalarca eleştirildim bu konuda. Fransa göçmenlik konusunda üzerine düşeni yapıyor ve yapacak. Barınma ve eğitim için yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ancak ülkemize gelenler de dili öğrenmek, kendini eğitmek, iş bulmak gibi sorumluluklarını yerine getirmelidirler. Anahtar budur.

Biz cömert bir ülkeyiz, ancak kurallara saygı duymalıyız, herkese oturum izni veremeyiz.”