image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Batı Afrika ülkesi olan Mali’ye “Fransız askerlerini geri çekme” uyarısında bulundu.

Mali’nin radikal İslam’a yöneldiği iddiaları üzerinden uyarıda bulunan Macron, “Mali’de bugün bu yönde bir eğilim var, eğer bu yönde ilerlerse, askerleri geri çekerim” ifadesini kullandı.

“Batı Afrika ülkelerine Mali çağrısı”

Macron basına yaptığı açıklamada ayrıca, Batı Afrika ülkeleri liderlerine demokratik meşruluğu olmayan bir ülkeye destek vermemeleri çağrısında bulundu.

Mali Anayasa Mahkemesi, 24 Mayıs’ta düzenlenen darbenin ardındaki isim Albay Assimi Goita’nın cumhurbaşkanlığını onaylamıştı.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu da, Albay Assimi Goita’yı istişarelerde bulunmak üzere Gana’nın başkenti Akra’ya davet etmişti.

Goita, 24 Mayıs’ta yapılan kabine değişikliğinin usullere uygun olmadığını gerekçe göstererek, Geçiş Konseyi Başkanı Bah Ndaw ve Başbakan Moctar Ouane'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin gözaltına alınma emrini vermişti.

“Fransa'nın bölgede 5 binin üzerinde askeri var”

Fransa’nın “Barkhane askeri operasyonu” çerçevesinde bölgedeki Burkina Faso, Çad, Mali, Nijer Moritanya’da 5 binin üzerinde askeri bulunuyor.

Fransa, Mali’de 2013 yılında şiddet olaylarının artmasından sonra komuta merkezi Çad’da olacak birliklerini Afrika’ya göndermişti.