image

PeyamaKurd - İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Avusturya Başbakanı Scott Morrison’a tepki gösterdi.

G20 Liderler Zirvesi'nde Avustralya ile Fransa arasında yaşanan denizaltı krizine ilişkin soruları yanıtlayan Macron, "Scott Morrison'un size yalan söylediğini düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıt verdi.

Macron, Morrison'un yalan söylediğini düşünmekle kalmayıp bundan emin olduğunu ifade etti.

Açıklamasının devamında Avustralya makamlarıyla müzakere halinde olduklarını, durumun zamanla daha da netleşeceğini dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avustralya ve halkına saygılı olduğunu belirterek bu saygının karşılıklı olması gerektiğini vurguladı.

AUKUS olarak bilinen ve Avustralya, İngiltere ile ABD arasında imzalanan anlaşmayla, Avustralya, 2016'da Fransız Naval Group ile imzaladığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltının inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (yaklaşık 67,5 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmeyi iptal etmişti.

Anlaşmanın iptali Fransa ile Avustralya arasında krize yol açmış, Fransa tepki olarak Canberra ve Washington büyükelçilerini geri çekmişti.