image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin gösterilerinin yol açtığı sorunlara çözüm bulmak amacıyla ülke çapında müzakerelerin yürütüleceğini belirtti.

Ülkede şiddetli olayların ortaya çıkmasına neden olan sarı yeleklilerin protestolarına ilişkin Macron, Fransızlara açık mektup gönderdi.

Macron Sarı Yeleklilere yazdığı mektubunda, ülkede bazı vatandaşların vergilerin yüksek, kamu hizmetlerinin yetersiz olması, maaşların düşük ve insani şartlarda yaşamanın zorluğu nedeniyle öfkelerinin farkında olduğunu dile getirerek, sadece Fransa'da değil aynı zamanda Avrupa'da da insanların endişe taşıdığını, bu nedenle sorunlara çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Eylemcilere talepte bulunan Macron, ancak bunun için şiddete başvurmamanın şart olduğunu kaydetti.

Macron mektubunun devamında, ülkenin seçilmiş insanlarına hakaret edilmesini, gazetecilerin suçlanmasını, resmi kurumların saldırıya uğramasını kabul edemeyeceğine dikkat çekerek, sarı yeleklilerin protestolarının sebep olduğu sorunlara çözüm bulmak için 15 Mart'a kadar vatandaşların da katılımıyla ülke çapında müzakerelerin yürütüleceğini belirtti.