image

PeyamaKurd - Libya'da kalıcı siyasi çözüm bulunması gerektiğini dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz'le ilgili ülkelerle işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

Başkent Paris'te Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir görüşme gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, daha sonra ortak basın toplantısı yaptı. 

Basın açıklamasında Macron, Akdeniz ve Orta Doğu'nun istikrarı için Fransa ile Mısır arasında önemli stratejik ortaklığının mevcut olduğunu belirterek Libya'da kalıcı siyasi çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

"Libya, bölgesel güçler tarafından tehdit ediliyor"

Fransa Cumhurbaşkanı "(Libya'daki siyasi çözüm) Bölgesel güçler tarafından tehdit ediliyor" açıklamasında bulunarak, Libya konusunda ilerlemelerin kaydedildiğini belirtti.

Açıklamasında, Türk ve Rus paralı askerlerinin Libya'da varlığının sürdüğünü dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Libya'nın kaosa sürüklenmemesi için çözüm bulunması gerektiğini de dile getirdi.

Bölgedeki güçlerin etkisine değinen Macron, bu konuda Mısır'ın rolü önemli olduğuna dikkat çekti.

Macron: "Mısır ile birçok anlaşma imzaladık"

Emmanuel Macron, Doğu Akdeniz'le ilgili ülkelerle işbirliği içinde olduklarını vurgulayarak, Mısır ile birçok konuda ortak görüşlerinin ve endişelerinin bulunduğunu ifade etti.

Mısır'la terörle mücadele konusunda işbirliğinin artması gerektiğini belirtten Macron, Mısır'la birçok anlaşmanın imzalanacağını belirterek, Mısır'da insan hakları savunucusu 3 kişinin serbest bırakılmasından memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Orta Doğu ve Akdeniz mesajı

Fransa Cumhurbaşkanı, Fransa'nın nefret ve boykot kampanyası mağduru" olduğu dönemde Sisi'ye ziyareti için teşekkür ederek, iki ülke arasındaki ortaklığın Orta Doğu ve Akdeniz bölgesinde istikrara katkıda bulunduğunu aktardı.

İnsan hakları konusunda Sisi ile fikri ayrılığının bulunduğunu kaydeden Macron, "Ekonomi ve savunma alanındaki iş birliğini, (insan hakları konusunda Mısır ile) fikir ayrılığı nedeniyle şartlandırmayacağım. Ülkelerin egemenliklerine inanıyorum" ifadesini kullandı.

Macron, boykot siyasetinin etkili olmadığını vurgulayarak, Mısır ile işbirliğinin şartlandırılması halinde bu ülkenin terörle mücadele konusunda zayıflatılacağına işaret etti.

Ayrıca yapılan açıklamada Libya'da özellikle Türkiye'nin tek taraflı adımlar attığını belirten Macron, Akdeniz'de işbirliğine dayalı siyaset izlenmesi gerektiğini ancak bu şekilde göç sorunun çözülebileceğini değindi.