image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron dün akşam Tain-l'Hermitage kentine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, uğradığı tokatlı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Söz konusu olayın çok sayıda insanın hayatını ilgilendiren konuların önüne geçmemesi gerektiğini belirten Macron , “Eylemlerde ve söylemlerde şiddet ve nefret olmamalı, aksi takdirde demokrasinin kendisi tehdit haline gelir” ifadesini kullandı.

Dauphine Libere gazetesine demeç veren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, her şeyin yolunda olduğunu ve bu olayın münferit bir saldırı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Macron, Fransız halkının "cumhuriyetçi" olduğunu ve büyük bölümünün ülkenin sorunlarıyla ilgilendiğini, bu nedenle bu münferit olayın ve aşırı şiddet yanlısı kişilerin kamu tartışmalarını ele geçirmesine izin verilmemesi gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyette makamlara saygı gösterilmeli. Bu mücadeleyi hiç bir zaman bırakmayacağım. Makamlar, hangisi olursa olsun, bizlerden büyüktür ve saldırı konusu olmamalı.”

“Emmanuel Macron'a tokatlı saldırı!”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün akşam Drome bölgesini ziyaretinde bir kişi tarafından tokatlanmıştı.

Ülke turu yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tain-l'Hermitage kentinde turizm otelcilik lisesini ziyareti sonrasında kendisini bekleyen kalabalığa tokalaşmak için yaklaştı.

Cumhurbaşkanı'nın yaklaştığı kişi, bir eliyle kolunu tuttuğu Macron’a diğer eliyle tokat attı.

Fransa basını, olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alındığını yazdı. Macron, geçen hafta Lot bölgesine 2 günlük ziyaret gerçekleştirmişti.