image

PeyamaKurd - Irak seçimlerine yönelik açıklamada bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ekim ayında yapılması kararlaştırılan erken seçimlere hazırlık konusunda Irak'a destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmeye ilişkin Irak hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Macron, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile telefonda görüştü.

Kazımi, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve iş birliğinin ele alındığı görüşmede, bu iş birliğinin özellikle ekonomi ve kültür alanında geliştirilmesi ve Fransız şirketlerinin Irak'ta yatırım yapmaları için uygun ortamın oluşturulmasının önemine dikkat çekti.

Macron açıklamasında, Irak hükümetinin erken seçim hazırlıklarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktararak, Birleşmiş Milletler'in (BM), Irak Yüksek Seçim Komiserliği'nin çalışmalarına katkı vermesi için gözlemci gönderme kararını da desteklediklerini kaydetti.

Öte yandan açıklamaya göre, Kazımi ve Macron, uluslararası ve bölgesel sorunlar karşısında ortak pozisyonlar almak için temasta kalma konusunda fikir birliğine vardı.