image

PeyamaKurd - G20 Zirvesi'nde basın açıklamasında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, devam eden balıkçı sorununa ilişkin "İngilizler açık şekilde harekete geçmezse 2 Kasım itibarıyla planlanan misilleme önlemleri hayata geçirilecek" ifade etti.

İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 Zirvesi'nin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Macron, aralarındaki balıkçı sorununa rağmen İngiltere ile askeri iş birliğinin devam ettiğini kaydetti.

Macron, ülkenin Calais kentinde bulunan çok sayıda düzensiz göçmenin Fransa'ya iltica talebi olmadığını ve İngiltere'ye gitmek istediğini ifade ederek şunları dile getirdi:

"Bu konuda tansiyon yükseldi ve İngiltere'nin içinde siyasi tartışmalara neden oldu. Bazı tercih ve uygulamaları kabul edemeyiz, deniz yoluyla gelenleri geri itmek gibi. Bu uluslararası insani hukuka aykırıdır. Bu konuda Boris Johnson ile birçok kez görüştük."

2 Kasım itibarıyla misilleme planlandı!

Fransa Cumhurbaşkanı, Brexit anlaşmasının uygulanmasının sadece Fransa'yı ilgilendiren bir konu olmadığını vurguladı.

Johnson ile yapılan görüşmenin ardından İngiliz hükümetine talep edilen belgeleri ilettiklerini belirten Macron, "Top artık onlarda. İngilizler açık şekilde harekete geçmezse 2 Kasım itibarıyla planlanan misilleme önlemleri hayata geçirilecek" ifadesini kullandı.