image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İdlib için BM Güvenlik Konseyi (BMGK) nezdinde bulundukları tüm girişimlerin “Rusya ve Çin tarafından bloke edildiğini” ifade ederek, “İdlib için tek faydalı çözüm yolu İstanbul formatını harekete geçirmek. Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa 4’lü bir zirvede bir araya gelerek çözüm aramalı” sözlerini dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin 2021-2027 bütçesinin ana gündem maddesi olduğu AB zirvesine katılmak için Brüksel’e giden Macron, burada Almanya Başbakanı Angela Merkel ile İdlib krizine çözüm bulmak amacıyla diplomatik girişimlerde bulundu. 

Rusya lideri Vladimir Putin ile telefonda görüşen Merkel ve Macron, bu sabah da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşerek 4 ülkenin bir araya gelmesini önerdi.

Macron, “Suriye’de askeri çözüm olmaz, bu konuda net olalım. Bu Amerika’nın bölgeden çekilmesinin ardından devam eden bir dizi sonuç. ABD çekilerek bölgeyi bu iki gücün eline bıraktı. İdlib, insani ve askeri riskleri içinde barındıran tehlikeli bir süreçten geçtiyor” dedi.