image

PeyamaKurd - Macron, Ürdün Kralı 2’nci Abdullah ile yaptığı görüşmede, Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğinin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve sadece bölgesel tansiyonu artırdığını dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un dün Elysee Sarayı'nda Kral 2’nci Abdullah ile görüşmesine ilişkin Elysee Sarayı'ndan yazılı açıklama yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamada iki liderin Suriye'de çözümün siyasi olduğu ve bunun bölgedeki istikrar için önemini vurguladığı kaydedilerek, Suriye'de kapsamlı siyasi bir çözüme gidilmemesi durumunda barışın sağlanamayacağına dikkat çekildi.

Ayrıca açıklamada Macron ve Kral 2. Abdullah'ın İsrail ile Filistin arasında artan gerginlikten endişe ettiği ve görüşmede Golan Tepeleri konusunun ele alındığı belirtildi. Yazılı açıklamada, "Fransa Cumhurbaşkanı Macron, işgal edilen Golan Tepeleri üzerinden İsrail'in egemenliğinin tanınmasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve sadece bölgesel tansiyonu artırdığını vurguladı" sözlerine yer verildi.