image

PeyamaKurd - Batı ülkelerinin üstünlük döneminin, küresel jeopolitik değişimler nedeniyle sona yaklaştığını dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Batı’nın dünya üzerindeki hegemonyasının sonunu görüyoruz. Koşullar değişiyor” ifadesini kullandı. 

Fransa büyükelçilerle toplantısa bir araya gelen Macron, bugün dünya arenasında “yeni ülkelerin” güçlendiğini belirterek, “Çin ilk sıralara yerleşti, Rusya da stratejisinde büyük başarılar elde ediyor” sözlerine yer verdi. 

Rusya olmadan Avrupa’da yeni güvenlik mimarisinin inşaatının mümkün olmadığını, bu yüzden Moskova ile ilişkilerin “yeniden ve derinden düşünülmesi” gerektiğini söyleyen Macron şunları dile getirdi, “Rusya ile daha barışçıl ilişkiler elde edemezsek ve ilişkilerimize açıklık getiremezsek Avrupa kıtası hiçbir zaman istikrarlı olmayacak, biz hiçbir zaman güvende olmayacağız.” 

Macron, Paris ve Moskova’nın birlikte dünya için “yararlı bir şeyler” yapması gerektiğini belirterek, aksi takdirde Avrupa’nın ABD ve Rusya arasındaki stratejik mücadele için sahne rolünü oynamaya devam edeceğini kaydetti. 

Fransa Cumhurbaşkanı, Rusya’yı Avrupa ülkelerinden uzaklaştırmanın büyük hata olduğunu vurgulayarak, “Bu, Rusya’nın Çin ile ittifak yapmasına yol açabilir. Bu hiç de Avrupa’nın çıkarına değil” diye ekledi.