image

PeyamaKurd - AB'nin Rusya ile ilgili stratejisini belirlemesi gerektiğini belirten Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Almanya ile Normandiya formatı kapsamında Ukrayna'daki krize siyasi çözüm bulmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosunda (AP), Fransa'nın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığına ilişkin açıklamalarda bulunan Macron, Rusya ile diyaloğun gerekli olduğunun altını çizerek, "Manipülasyonlara ve müdahalelere karşı dürüst ve talepkar diyalog olmalı" sözlerine yer verdi.

Moskova-Kiev arasındaki gerilimine ilişkin "Almanya ile Normandiya formatı kapsamında Ukrayna'daki krize siyasi çözüm bulmaya çalışıyoruz" diyen Macron, Avrupa'nın gelecek haftalarda yeni "istikrar ve güvenlik" stratejisi belirlemesi ve bunu Rusya'ya önermesi gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca AP'de bir milletvekilinin sorusu üzerine Fransa'nın Yunanistan ile Akdeniz'de ve Körfez'de ortak askeri operasyonlar düzenlediğini kaydeden Macron, "Yunanistan'ı Türkiye'ye karşı terk etmedik" dedi.

Avrupa'nın Batı Balkanlara sırtını dönemeyeceğini belirten Macron, "Batı Balkan ülkeleriyle ilişkimiz yeniden düşünmeyi ve bu ülkelere daha açık ve net şekilde üyelik için samimi perspektif vermeyi hedefliyoruz. Yabancıların istikrarsızlaştırma girişimlerini geri itmek için üyelik yok. Makul süre içinde proje ile gelen üyelikten yanayız" açıklamasında bulundu.